Skip to content
Busbebis.se
Menu
  • The End
Menu

Lycklig son och lycklig karl

Posted on June 17, 2016June 17, 2016 by Smarties / Ingela

Karln ska utnyttja sin julklapp idag, nämligen att gå och se Iron Maiden på Ullevi.
Den fick han av mig, och han är värd det, tusen gånger om. <3

Sonen fick just ett samtal från biblioteket här i Kungsbacka, det fanns en plats ledig till dagens tecknarskola!
Åh så glad han blev, han slängde på sig grejorna och gjorde sig klar ;)
Nu ska han vara där till klockan två, ett slags dagläger för små tecknare. Han älskar att rita och måla.
Så slipper han sitta och ha trist, alla hans kompisar är borta eller på fritids.

Moa är lite avis, men hon ska hämta en kompis klockan tolv, och sen ska dom leka. Imorgon ska dom nog ha sleepover också om jag inte minns fel.

Själv ska jag ta och tvätta idag, ska nog ta och dammsuga med, kanske moppa golven om andan faller på?
Ska nog ta och bädda rent i sängarna också, det är så mysigt att lägga sig i nya sängkläder…det är nog något av det bästa som finns.

Vad mer ska jag göra idag? Tömma diskmaskinen, göra lite middag senare, ummmm…jag önskar jag hade ork att baka bullar.
Alla gillar bullar, men det är så trist att baka ut dom haha.

Men nu börjar klockan närma sig lunchdags, vi ska åka till biblioteket och äta lunch med Max, de har pannkaksbuffé där som vi tänkte testa.
Så kanske vi kan kika in i bibblan och se om vi hittar något skoj att läsa också! Win win :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Senaste inlägg

  • Länge sedan nu
  • 1235 filmer du “måste” se innan du dör.
  • Bucketlist 1974 – 2020 – Vad har hänt so far?
  • 2020-12-04
  • 2020-12-01

Kategorier

Sök

© 2025 Busbebis.se | Powered by Superbs Personal Blog theme